Forumnefer'e hoş geldiniz.

Eğer üye iseniz lütfen giriş yapınız, henüz üye değilseniz ve forumdan tam olarak yararlanmak istiyorsanız bizim topluluğumuza katılabilirsiniz.
iyi Formlar dileriz.
Forumnefer'e hoş geldiniz.

Eğer üye iseniz lütfen giriş yapınız, henüz üye değilseniz ve forumdan tam olarak yararlanmak istiyorsanız bizim topluluğumuza katılabilirsiniz.
iyi Formlar dileriz.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaKapıLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Melodika Dersleri

YazarMesaj
ne-fer
Yönetici
Yönetici
ne-fer

Melodika Dersleri Empty
MesajKonu: Melodika Dersleri   Melodika Dersleri Empty14th Şubat 2010, 21:53

1)İlk önce bir melodikayi tanıyalım
Melodika Dersleri Thumb_642965130
Yukarıdaki çalgı melodikadır.Her melodikanın kendisinin tuş sayısı ihtiyaca göre degisebilir.Mesala
benimkisi 19 tuşludur ama istediğim bütün müzikleri çalabiliyorum.Tuş sayısı 19 dan 37 ye kadar çıkabilir.
Melodika Dersleri Thumb_131370046
Yukardaki küçük çalgı melodika diye adlandırılır ama karıştırılmasın asılı ilk resimdekidir.Bu resim daha basit şeyler
içindir flüt le eşdeğerdir.12 tuşu vardir.Diyez ve Bemol yoktur.
2)Melodikanın çalma aparatlari:D
2çeşittir biri flüt gibidir.Resime bakılınca anlaşılır.
Melodika Dersleri Thumb_947742712
Diğeride hortum aracılığıyladır.Bu hem daha kullanışlıdır hemde daha rahattir.Bir elinizde taşımak zorunda kalmıyorsunuz.
Bir yere koyup da çalma şansınız var.Resime bakinca anlaşılır
Melodika Dersleri Thumb_266602511
Melodikada Notalar
Melodikada notalar soldan başlayarak
kalın fa-sol-la-si daha sonra hepimizin bildiği do-re-mi-fa-sol-la-si daha sonra melodikanın tuş sayısına göre hep bu kuralla devam eder do-re-mi-fa-sol-la-si die.
4)Kalınlaştırıcı(Bemol)_İnceleştirici(Diyez)
Bu notalar kalınlaştırıcı ve inceleştirici görevlerdedir.Piano da org da melodika da gördüğümüz bu siyah tuşlar vardır ya işte bunlar bu tuşlar:D bemol notayı kalınlaştırmak için notanın sol tarafında diyez sağ tarafinda bulunur.
her iki notanın arasinda bu tuşlardan vardir.
Örneğin:Do nun hemen sağındaki siyah tuş do yu inceltir ve biz bunu do diyez diye okuruz.Re nin sol tarafındaki siyah tuş re yi kalınlaştırır yani re bemol diye okunur.İkisi bi notayi nasıl paylaşır diyorsanız şöyle düşünmeniz gerekir.
Do nun diyezi Re nin bemolüne eşittir.Ben sadece do ve re yi örnek verdim diğer bütün notlarda bunlar vardir.
Ama melodikada bu siyah tuşun olmadığı yerlerde vardır bunlar bütün do ile si lerin arasi ve bütün mi ile fa ların arasidir.
Portrede bu işaretler diyez # diye gösterilir bemol ise b harfinin aşağı doru çizgisinin biras daha uzun olmasıdır.

Melodika Dersleri
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» HTML Dersleri
» Rahmanın Ayetleri / Tefsir Dersleri-1
» Tolgahan'dan TANGO Dansı Dersleri
» Selim Işık Gitar Dersleri 100 Bölüm
» Açık Öğretim Genel Muhasebe Videolu Anlatım Dersleri